6 ważnych pytań przed zakupem Tiny House

10/25/2021

Aby czerpać przyjemność z mieszkania w Tiny House, należy najpierw zadać sobie kilka istotnych pytań. Każdy domek jest projektowany z myślą o przyszłym właścicielu, dlatego pewne elementy można dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto zatem warto poświęcić kilka chwil i przemyśleć najważniejsze zagadnienia.

 

#1 Jaka wielkość domku?

 

Podstawowe pytanie brzmi: „ile osób będzie mieszkało w Tiny House?”. Ilość miejsc do spania determinuje rozkład pozostałych elementów we wnętrzu. Dobrze, aby każdy domownik dysponował swoją prywatną przestrzenią. Ma to bezpośredni wpływ na to jakiej wielkości będzie domek. Dla przybliżenia, 2-3 osoby zmieszczą się na przestrzeni 17m2, a 4 osoby będą potrzebowały min. 25 m2.

 

#2 Czy i jakie meble oraz schowki będą nam potrzebne?

 

Tiny House może mieć już wyposażenie (czyli podstawowe meble kuchenne, łazienkowe, schowki, kącik do wypoczynku oraz miejsce do wspólnego spędzania czasu). To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać z wiedzy i doświadczenia innych, a zarazem zaoszczędzić czas i wysiłek na dobieraniu wszystkich niezbędnych elementów. Osoby kreatywne i chcące urządzić całość „po swojemu” mogą wybrać nieco tańszą opcję bez mebli. Kolejnym istotnym elementem jest określenie potrzeb w zakresie umeblowania. Kompleksowo wyposażona kuchnia, komfortowa strefa rekreacyjna, a może ogromne łóżko na antresoli, z pięknym widokiem? W przypadku kompaktowego i mobilnego miejsca zamieszkania nie można mieć wszystkiego, dlatego warto ustalić priorytety, co ułatwi projektowania wnętrza i planowanie rozmieszczenia mebli.

 

#3 Jakie ogrzewanie wybieramy?

 

Musimy zadecydować jakiego rodzaju paliwa chcemy używać. Możemy ogrzewać dom drewnem, gazem albo energią elektryczną. Każdy typ ogrzewania ma swoje wady i zalety, a także różną cenę. Piecyk elektryczny czy gazowy to zdecydowanie mniejszy wydatek niż tzw. “koza” opalana drewnem. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami – wyjaśnimy poszczególne rozwiązania i podpowiemy najlepszą opcję dla Twoich potrzeb.

 

#4 Czy domek ma posiadać homologację drogową?

 

Zanim złożysz zamówienie na Tiny House, zastanów się czy chcesz korzystać z domku mobilnie czy bardziej stacjonarnie. Jeśli mobilnie, stworzymy dla Ciebie domek, który będzie posiadał pełną homologację drogową, a do jego przewiezienia będziesz potrzebował jedynie samochodu osobowego (najlepiej typu SUV) i prawa jazdy kat. B+E. Projektując nasze mobilne domki mieścimy się w DMC 3,5 t, po to aby domek można było przewozić i aby nie było konieczności posiadania prawa jazdy wyższego niż B+E. Czasem klienci decydują się jednak, na to żeby domek był na kołach, ale z przeznaczeniem do użytkowania bardziej stacjonarnie (przemieszczanie raz na kilka lat). Wówczas wyposażenie, nie musi mieścić się w rygorystycznych wymogach 3,5t DMC, co daje większe możliwości w kontekście umeblowania czy np. sprzętów AGD.

 

#5 Gdzie będzie stał domek?

 

Jeśli chcesz mieszkać w domku na stałe w jednym miejscu, zastanów się gdzie go postawisz oraz jakimi przyłączami dysponuje działka. To wszystko będzie determinowało konstrukcję instalacji w domku oraz to czy np. potrzebujesz zbiornika z wodą, czy paneli fotowoltaicznych, itp. Dobrze jest przewidzieć takie dedykowane rozwiązania już na etapie projektu.

 

#6 Dodatkowe udogodnienia

 

Tiny House ma w założeniu w pełni odpowiadać Twoim potrzebom, a więc jeśli marzysz o przestronnym tarasie na dachu, jacuzzi czy sypialni na antresoli z przeszklonym dachem, skontaktuj się z naszymi architektami jak najwcześniej, aby dostosować niewielką przestrzeń do Twoich planów.