Pierwsze kroki po zakupie Tiny House

Tiny House

Kupiłeś swój pierwszy Tiny House i zastanawiasz się co teraz? Dowiedz się, o czym powinieneś wiedzieć jako nowy właściciel Tiny House w kontekście jego transportu, użytkowania i konserwacji, aby dom służył Ci przez długie lata.

Transport Tiny House

Jeśli wybrałeś opcję dostarczenia Tiny House pod wskazany adres i jeśli zamierzasz używać Tiny House głównie stacjonarnie, to kwestia transportu będzie dla Ciebie drugorzędna, ponieważ zajmie się tym nasz kierowca. Jeśli natomiast, wybrałeś opcję odbioru osobistego prosto z naszego warsztatu lub jeśli zamierzasz dużo podróżować ze swoim domkiem, to pamiętaj o istotnych wymogach, które musisz spełnić.

Tiny House może być podpięty do dowolnego samochodu, który ma co najmniej 3,5 t uciągu na haku holowniczym. To najważniejszy parametr. Bez tego, samochód z silnikiem nawet o dużej mocy nie będzie odpowiedni do transportu Tiny House.

Ponadto poruszanie się z Tiny House po drogach publicznych wymaga jedynie prawa jazdy kategorii B+E. Ponieważ przyczepa waży poniżej 3,5 tony, nie ma potrzeby posiadania bardziej zaawansowanego prawa jazdy np. C+E.

Nie zapomnij także o tym, aby przed wyruszeniem w drogę opłacić, tzw. ViaTOLL. To obowiązkowa opłata dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Stawki opłat wahają się od 0,16 zł za 1 km do do 0,40 zł, w zależności od spełnianej przez pojazd normy emisji spalin (EURO). (tutaj więcej szczegółów)

Jazda po drodze z przyczepą o masie ok. 3,5 t. i sporych gabarytach (5,5 m długości, 2,55 m szer. i 3 m wys.) niesie za sobą konieczność dostosowania prędkości jazdy, z powodu oporu powietrza jaki stawia, a także z powodu dbałości o konstrukcję domku. W związku z tym, weź pod uwagę, że przejazd zajmie zdecydowanie dłużej niż samochodem bez przyczepy.

Postawienie domku w wybranym miejscu

Aby postawić Tiny House i korzystać z niego przez cały rok potrzebujesz miejsca wyposażonego w energię elektryczną (230 V) i przyłącze do wody. Nie ma wymogów, ani konieczności posiadania konkretnych pozwoleń na postawienie domku na przykład na Twojej posesji. Jeśli nie posiadasz własnego skrawka ziemi, wynajmij miejsce na campusie Tiny House. W ciągu kilku najbliższych lat, campusy staną we wszystkich największych miastach Polski oraz w letnich/ zimowych miejscowościach wypoczynkowych. Aktualnie powstaje pierwszy campus w Zakopanem (szczegóły tutaj). Na campusie znajdą się odpowiednie przyłącza. Nie będziesz musiał martwić się o odśnieżanie czy wywóz śmieci. Tym zajmiemy się my. Możesz także dogadać się z kimś kto wydzierżawi Ci miejsce na postawienie Twojego Tiny House. Wówczas zależy to już wyłącznie od tego w jaki sposób określicie zasady współpracy dotyczące rozliczania i korzystania z gruntu.

Podłączenie Tiny House

Poza dostępem do prądu i wody będziesz potrzebował, przyłącza do gazu/ butli gazowej, która posłuży do ogrzania domku i gotowania. Polecamy do tego celu sprawdzone butle propanowe AmeriGas, które dzięki swojej konstrukcji są bezpieczne i łatwe w użyciu. Montowane na tzw. „szybkozłączkę”, a także dzięki zastosowanemu mechanizmowi bezpieczeństwa, w razie ulatniania się gazu, odcinają do niego dostęp i natychmiast „wypinają” złącze, aby korzystanie z butli było niemożliwe. Ponadto, butle napełnione propanem mogą stać na zewnątrz nawet do -20 stopni Celsjusza.

Nie ma konieczności przyłączania do odpływu ścieków, ponieważ sam możesz skonstruować swoją przydomową, biooczyszczalnię na ścieki pochodzące z łazienki i kuchni. W zupełności wystarczy otwór w ziemi o średnicy 0,5 m wypełniony naprzemiennie warstwami tłucznia i żwiru, po to aby szara woda mogła być swobodnie filtrowana.

Jeśli Twój Tiny House wyposażony jest w suchą toaletę Separett (stosujemy toalety VILLA 9000), masz 3 możliwości utylizowania z niej odpadów: tradycyjny – Kompostowanie nieczystości bezpośrednio w zbiorniku – okres ok. 6 miesięcy, kompostowanie przy użyciu worków biodegradowalnych w specjalnym kompostowniku Separett lub innym, a także możliwość spalenia w specjalnym, akcesoryjnym piecu Burn.

Przeglądy okresowe i konserwacja

Kupując nowy Tiny House, otrzymujesz nową przyczepę, która posiada badania techniczne ważne przez dwa lata. Dopiero po upływie tego okresu należy pojawić się w stacji diagnostycznej celem wykonania badania i podstemplowania dowodu rejestracyjnego.

Wszelkie usterki wynikające z winy producenta Tiny House podlegają gwarancji przez okres 2 lat, a za pozostałe usterki powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania, producent nie odpowiada.

Rekomendujemy także, aby raz na 5 lat pomalować elewację Tiny House, w celu zapewnienia ochrony przed czynnikami zewnętrznymi na dłużej. Środek domku, natomiast dobrze jest malować raz na 3-4 lata, aby zachować świeży i zdrowy wygląd drewna.

W Tiny House Company, naszym celem jest tworzenie rozwiązań, które są skuteczne, bezobsługowe i trwałe na lata. Produkowane przez nas tiny houses są w pełni mobilne i spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Jednak, aby przedłużyć ich trwałość i uchronić się przed eksploatacyjnymi niespodziankami, warto zapoznać się z powyższymi wskazówkami. W razie pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

About Tiny House Company

Tiny House Company jest pierwszym w Polsce producentem specjalizującym się w Tiny Houses. Cały proces produkcyjny realizowany jest w kraju, z wykorzystaniem najlepszych na rynku technologii w dziedzinie oszczędzania przestrzeni, ekologii, a także konsumpcji energii. Jako pierwsza i jedyna firma w Europie oferuje możliwości inwestowania w Tiny Houses i uzyskiwania pasywnego dochodu z ich wynajmu w specjalnie przeznaczonych do tego campusach na terenie całej Polski.